Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka

im. Józefa Lompy w Katowicach

Filia w Gliwicach


Strona główna
Katalog On-Line
Godziny otwarcia
Aktualności
Oferta dla nauczycieli
O bibliotece
Warsztat biblioteki
Usługi biblioteki
Regulamin
Dojazd
Nowości książkowe
Zestawienia bibliograficzne
Galeria wydarzeń
Linki
 
Nowości w zbiorach biblioteki:

>> wykaz <<
Informacje o książkach
Prolongaty terminów
Email:
Tel.:

  (32)231-35-38
O P A C
katalog elektroniczny

>>katalog online<<

 

Galeria wydarzeń w Bibliotece Pedagogicznej...Spotkanie nauczycieli 07.06.2017

 

7 czerwca 2017 roku w siedzibie Gliwickiego Ośrodka Metodycznego, odbyły się zajęcia warsztatowe: "Quizizz - aplikacja, która nie pozwala zasnąć" w ramach działalności sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli.
Szkolenie dla gliwickich nauczycieli zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach - Filia w Gliwicach wraz z doradcami metodycznymi Gliwickiego Ośrodka Metodycznego Renatą Cichecką i Aurelią Dąbrowską.Jak nie czytam, jak czytam !!!

   

1 czerwca o godz. 10.00 uczniowie z całej Polski zgromadzili się w różnych miejscach, by poczytać to, na co mieli ochotę. Czytano w szkołach, na rynkach, na ulicach, na plaży, na Giewoncie, za granicą i w wielu innych miejscach. Czytano także w gliwickiej Bibliotece Pedagogicznej. Wszystkie te imprezy odbywały się w ramach ogólnopolskiej akcji: JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM".

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach - Filia w Gliwicach znalazła się gronie 17 bibliotek pedagogicznych z całego kraju, które w bieżącym roku przyczyniły się do pobicia rekordu wspólnego czytania.
W 2017 roku odnotowano 459 409 uczestników wspólnego czytania.
Cała Polska czyta dzieciom

   

Cała Polska czyta dzieciom to kampania społeczna, prowadzona przez Fundację "ABCXXI" mająca na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju. W roku szkolnym 2016/2017 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach - Filia w Gliwicach włączyła się aktywnie w realizację kampanii społecznej CPCD organizując i uczestnicząc w seansach głośnego czytania dla wychowanków i uczniów okolicznych placówek, zaróweno w lokalu biblioteki jak i we współpracujących z gliwicką Filią PBW placówkach.
Gry uliczne pt. "Tajemnicze Gliwice"

29 maja 2017 roku odbyły się OSTATNIE GIMNAZJALNE GLIWICKIE GRY ULICZNE pt. Tajemnicze Gliwice zorganizowane przez doradcę metodycznego ds. bibliotek szkolnych p. Ewę Fugowską z Gliwickiego Ośrodka Metodycznego.
Tegoroczna gra uliczna była adresowana do uczniów I i II klas gimnazjalnych, a podstawowy jej cel to przybliżenie znajomości naszego miasta. Gliwicka Biblioteka Pedagogiczna włączyła się w organizację imprezy.

Opis i zasady udziału w załączniku: Tajemnicze Gliwice.pdf
Sieć współpracy. 18.05.2017 i 20.06.2017

 

Na kolejnym spotkaniu "Sieci współpracy i samokształcenia specjalistów ds. dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością i ich rodzin", wiodącym tematem była "Współpraca z rodzicami" oraz "Dziecko i uczeń z niepełnosprawnością - wsparcie i pomoc".
Zajęcia odbyły się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach Filia w Gliwicach dla dwóch grup nauczycieli w dniach 18.05. i 20.06.2017 roku.

Warsztaty dla nauczycieli 09.05.2017

 

W dniu 9 maja 2017 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach - Filia w Gliwicach odbyło się kolejne szkolenie pt.: "Dziecko z trudnościami emocjonalnymi w szkole i przedszkolu".
Trudności napotykane w kontaktach interpersonalnych, niekontrolowane wybuchy złości, zaburzenia w zachowaniu uczniów to problemy z jakimi spotykają się nauczyciele w swojej codziennej praktyce.
Warsztaty rozpoczęły się od poznania teorii, a w części warsztatowej dały okazję do wymiany praktycznych doświadczeń.
W roku szkolnym 2016/2017 cykl szkoleń metodycznych dla nauczycieli organizowanych przez gliwicką Bibliotekę Pedagogiczną odbywał się pod wspólnym hasłem Wychowanie do wartości.Beza i Pyza w Bibliotece Pedagogicznej !!!

   

Beza i Pyza to para sympatycznych postaci których przygody opisała w swoim debiucie literackim Marta Radziewicz-Winnicka uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach, która jest również autorką wszystkich ilustracji. "Przygody Bezy i Pyzy. Zbiór opowiadań dla dzieci na każdą porę roku" czytaliśmy głośno dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 42 w Gliwicach. Podczas spotkania dzieci miały okazję wysłuchać wybranych opowiadań z książki młodej gliwiczanki. Opowiadania bardzo się spodobały, więc to z pewnością nie było ostatnie takie spotkanie!
Polecamy także wywiad z autorką: http://biblioteki-szkolne.blogspot.com przeprowadzony przez naszą koleżankę z biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 41 w Gliwicach.
Książkę Przygody Bezy i Pyzy można już od maja wypożyczyć w Bibliotece.
Sieć współpracy. 25.04.2017 i 25.05.2017

 

Na kolejnym spotkaniu "Sieci współpracy i samokształcenia specjalistów ds. dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością i ich rodzin", wiodącym tematem było "Prowadzenie dokumentacji w świetle przepisów prawa" w kształceniu dzieci i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Zajęcia odbyły się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach Filia w Gliwicach dla dwóch grup nauczycieli w dniach 25.04. i 25.05.2017 roku.

II Międzyszkolny Konkurs plastyczno-literacki INNE ZAKOŃCZENIE 2017

   

W kwietniu został rozstrzygnięty organizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J. Lompy w Katowicach - Filia w Gliwicach oraz Szkołę Podstawową FILOMATA w Gliwicach: II Międzyszkolny konkurs plastyczno-literacki INNE ZAKOŃCZENIE. Tegoroczna edycja konkursu miała zasięg powiatowy, a udział w nim wzięło 10 szkół z terenu miasta Gliwice i powiatu gliwickiego z których zostało nadesłanych 98 prac konkursowych.

Uczestników konkursu oceniało jury złożone z przedstawicieli organizatorów, tj. gliwickiej Biblioteki Pedagogicznej, Szkoły Podstawowej FILOMATA w Gliwicach oraz doradca metodyczny ds. kształcenia zintegrowanego z Gliwickiego Ośrodka Metodycznego.
Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017: "Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży".

Wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom zaangażowanym w organizację konkursu składamy serdeczne podziękowania, a tryumfatorom gratulujemy!Poznajemy bibliotekę - zajęcia edukacyjne - kwiecień 2017

   

Wychowankowie Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 1 w Gliwicach wzięli udział w zajęciach edukacyjnych Poznajemy bibliotekę. Podczas zajęć dzieci odwiedzające gliwicką Bibliotekę Pedagogiczną zapoznały się ze specyfiką działania instytucji od zaplecza. Duże zainteresowanie wzbudziły także prace plastyczne prezentowane w bibliotecznej galerii.
Zajęcia edukacyjne zostały zorganizowane przez naszą Bibliotekę w ramach realizacji jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017: "Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży".
MISIFREI - wystawa ex-librisów

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy ekslibrisów MISIFREI - z mojej książki zorganizowanej we współpracującym z gliwicką Biblioteką Pedagogiczną oddziale Muzeum w Gliwicach - Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Jest to wyjątkowa okazja do obejrzenia kolekcji ekslibrisów urodzonego w Luksemburgu Jo Kohna, przedstawiającej efekty kreatywnej twórczości artystów tworzących te unikatowe znaki własnościowe książek. Na szczególną uwagę zasługują ekslibrisy osobistości związanych z regionem Górnego Śląska.

Wystawę można było zwiedzać od 2 kwietnia do 30 sierpnia 2017 roku. Więcej szczegółów na stronie Muzeum w Gliwicach.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

   

2 kwietnia, jak co roku, obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu z tej okazji w Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach zorganizowano wystawę promującą wiedzę na temat autyzmu.
Wystawie towarzyszył tematyczny wykaz literatury dostępnej w gliwickiej bibliotece.
III Targi pracy i studiów podyplomowych 29.03.2017

 

29.03.2017 Biblioteka Pedagogiczna w Gliwicach tradycyjnie uczestniczyła w III Targach pracy i studiów podyplomowych w organizowanych przez gliwicki Wydział Studiów Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa.

Na targach można było się zapoznać ze stoiskami Powiatowych Urzędów Pracy, Uczelni Wyższych, punktów pośrednictwa pracy oraz doradców zawodowych. Wśród odwiedzających najliczniejszą grupę stanowili studenci, nauczyciele okolicznych placówek oświatowych, ale także inne osoby zainteresowane dalszą edukacją lub przekwalifikowaniem się w celu zdobycia nowych kompetencji atrakcyjnych na rynku pracy.Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy 22.03.2017

 

22.03.2017 doradca metodyczny ds. bibliotek szkolnych p. Ewa Fugowska z Gliwickiego Ośrodka Metodycznego oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach Filia w Gliwicach zorganizowały spotkanie dla nauczycieli w ramach działalności sieci współpracy nauczycieli bibliotek szkolnych.
Podczas spotkania odbyło się także szkolenie pt.: "Portale, bazy, biblioteki cyfrowe... - internetowy niezbędnik nauczyciela-bibliotekarza".

W ramach wymiany doświadczeń poruszano tematy związane z bieżącą organizacją pracy bibliotek, omówiono program zbliżającego się XIII FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. Odbyła się także promocja aktualnego numeru "Dialogów Bibliotecznych" - półrocznika wydawanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J. Lompy w Katowicach.500 lat Reformacji w województwie śląskim

"500 lat Reformacji" to wystawa którą można było oglądać w gliwickiej Bibliotece Pedagogicznej. Reformacja rozpoczęła się 31 października 1517 roku kiedy to Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze swoje 95 tez przeciwko praktyce odpustów dając tym samym początek Reformacji. W 2017 roku obchodzimy 500. rocznicę tego wydarzenia. Sejmik Województwa Śląskiego postanowił upamiętnić tę rocznicę i ogłosić rok 2017 Rokiem Reformacji.

Wystawa została przygotowana przy wsparciu proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gliwicach księdza Andrzeja Mateusza Wójcika, dzięki uprzejmości którego otrzymaliśmy materiały informacyjne związane z Reformacją oraz książkę Bożeny Kubit "Ewangelicy w Gliwicach", książkę można już wypożyczyć w Bibliotece.

Więcej informacji o obchodach na stronie: http://reformacja2017.slaskie.pl

   

Kamishibai - teatr obrazu marzec 2017

   

Wychowankowie Przedszkola Miejskiego nr 33 w Gliwicach uczestniczyli w cyklu zajęć edukacyjnych z elementami biblioterapii zorganizowanych przez gliwicką Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach. W zajęciach został wykorzystany japoński teatr obrazu Kamishibai. Przedstawienia wzbudziły duże zainteresowanie wśród dzieci.
Zajęcia edukacyjne zostały zorganizowane przez naszą Bibliotekę w ramach realizacji jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017: "Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży".Warsztaty dla nauczycieli 07.03.2017

 

"Dziecko z trudnościami emocjonalnymi w szkole i przedszkolu" to temat szkolenia dla nauczycieli które odbyło się 7 marca 2017 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach - Filia w Gliwicach.
Trudności napotykane w kontaktach interpersonalnych, niekontrolowane wybuchy złości, zaburzenia w zachowaniu uczniów to problemy z jakimi spotykają się nauczyciele w swojej codziennej praktyce.
Warsztaty rozpoczęły się od poznania teorii, a w drugiej części dały okazję do wymiany praktycznych doświadczeń.
W roku szkolnym 2016/2017 cykl szkoleń metodycznych dla nauczycieli organizowanych przez gliwicką Bibliotekę Pedagogiczną odbywał się pod wspólnym hasłem Wychowanie do wartości.Przyjazna biblioteka - zajęcia edukacyjne marzec 2017

   

Kolejne grupy uczniów odwiedzją gliwicką Bibliotekę Pedagogiczną aby uczestniczyć w zajęciach Przyjazna biblioteka. Podczas zajęć odwiedzające nas dzieci mają okazję zapoznać się z istotą działania instytucji od zaplecza, a także poznać różne ciekawostki np. na temat form wydawniczych książki.
Zajęcia edukacyjne zostały zorganizowane przez naszą Bibliotekę w ramach realizacji jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017: "Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży".
Kamishibai - teatr obrazu luty 2017

   

Cykl zajęć edukacyjnych z elementami biblioterapii zorganizowanych przez naszą Bibliotekę dla wychowanków Zespołu Przedszkoli Miejskich nr 1 w Gliwicach. Podczas zajęć został wykorzystany teatrzyk japoński Kamishibai. Obrazkowe przedstawienia wzbudziły duże zainteresowanie wśród dzieci i żywiołowe reakcje.
Zajęcia edukacyjne zostały zorganizowane przez naszą Bibliotekę w ramach realizacji jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017: "Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży".
Przyjazna biblioteka - zajęcia edukacyjne luty 2017

   

Przyjazna biblioteka to cykl zajęć edukacyjnych zorganizowanych przez gliwicką Bibliotekę Pedagogiczną podczas których odwiedzające nas dzieci mają okazję zapoznać się z istotą działania instytucji od zaplecza, a także poznać różne ciekawostki np. na temat form wydawniczych książki.
Zajęcia edukacyjne zostały zorganizowane przez naszą Bibliotekę w ramach realizacji jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017: "Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży".
Sieć współpracy. 21.02.2017 i 26.04.2017

 

Powołanie "Sieci współpracy i samokształcenia specjalistów ds. dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością i ich rodzin", wypracowanie zasad jej działania oraz omówienie reformy oświaty w kształceniu dzieci i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi to efekty pierwszego spotkania sieci w gliwickiej Bibliotece Pedagogicznej.

Zapraszamy na konferencję 15.02.2017 r.

Zapraszamy na konferencję metodyczną pt. Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości organizowaną przez doradcę metodycznego Panią Halinę Olbińską z Gliwickiego Ośrodka Metodycznego. Konferencja odbędzie się 15.02.2017 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Gliwicach o godzinie 15:00.

Nauczyciele uczestniczący w konferencji otrzymają materiały konferencyjne przygotowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J. Lompy w Katowicach Filia w Gliwicach. Na konferencję przygotowano m.in. publikację "Wartości, postawy, wychowanie" prezentującą literaturę dostępną w gliwickiej Bibliotece Pedagogicznej".
Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy

 

15.02.2017 doradca metodyczny ds. bibliotek szkolnych p. Ewa Fugowska z Gliwickiego Ośrodka Metodycznego oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach Filia w Gliwicach zorganizowały spotkanie dla nauczycieli w ramach działalności sieci współpracy nauczycieli bibliotek szkolnych.
Podczas spotkania odbyło się także szkolenie pt.: "Bezpłatne programy i usługi sieciowe w pracy nauczyciela".

Spotkanie dało także okazję do promowania kolejnego numeru "Dialogów Bibliotecznych" - półrocznika wydawanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Katowicach.Warsztaty dla nauczycieli

 

"Profilaktyka problemowa - agresja słowna uczniów, gry uczniowskie i techniki manipulacyjne" to temat szkolenia dla nauczycieli które odbyło się 7 lutego 2017 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach - Filia w Gliwicach.
Trudności napotykane w kontaktach interpersonalnych, asertywne zachowania, zaczepki słowne, aluzje, prowokacje uczniów to przykładowe problemy z jakimi spotykają się nauczyciele w swojej codziennej praktyce.
Szkolenie dało zebranym pedagogom okazję do wymiany prakycznych doświadczeń.

W roku szkolnym 2016/2017 cykl szkoleń metodycznych dla nauczycieli organizowanych przez gliwicką Bibliotekę Pedagogiczną odbywał się pod wspólnym hasłem Wychowanie do wartości.Warsztaty dla nauczycieli

 

Pedagogizacja rodziców, trudności napotykane w kontaktach interpersonalnych z opiekunami uczniów, dobre przykłady prowadzenia tzw. "wywiadówek szkolnych", to przekrojowy wybór problemów z jakimi spotykają się nauczyciele w swojej codziennej praktyce pedagogicznej.
Warsztaty dla nauczycieli "Jak rozmawiać z trudnym rodzicem?" dały okazję do wspólnej wymiany doświadczeń i poznanie skutecznych metod pracy. Szkolenie odbyło się w gliwickiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
im. J. Lompy w Katowicach w dniu 10.01.2017 r.

W roku szkolnym 2016/2017 cykl szkoleń metodycznych dla nauczycieli organizowanych przez gliwicką Bibliotekę Pedagogiczną odbywał się pod wspólnym hasłem Wychowanie do wartości.


Warsztaty dla nauczycieli

 

"Czym jest motoryka duża, a czym motoryka mała?", "dlaczego dziecko biega?", "jak dziecko komunikuje się z otoczeniem?", odpowiedzi na te i inne pytania otrzymali nauczyciele uczestniczący w szkoleniu "Jak skutecznie wykorzystać wiedzę o rozwoju dziecka w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej?". Szkolenie odbyło się w gliwickiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
im. J. Lompy w Katowicach w dniu 14.12.2016 r.

W roku szkolnym 2016/2017 cykl szkoleń metodycznych dla nauczycieli organizowanych przez gliwicką Bibliotekę Pedagogiczną odbywał się pod wspólnym hasłem Wychowanie do wartości.


Warsztaty dla nauczycieli

 

7 grudnia 2016 w gliwickiej Bibliotece Pedagogicznej odbyły się warsztaty dla nauczycieli: "Kamishibai - teatr ilustracji. Jak zamienić seans głośnego czytania w niezapomnianą chwilę magii...". Innowacyjne wykorzystanie pochodzącego z Japonii teatrzyku Kamishibai, pozwoliło w uczestnikach wyzwolić nowe spojrzenie na zastosowanie bajek i historii obrazkowych w pracy dydaktycznej. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach realizacji jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017: "Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży".

W roku szkolnym 2016/2017 cykl szkoleń metodycznych dla nauczycieli organizowanych przez gliwicką Bibliotekę Pedagogiczną odbywał się pod wspólnym hasłem Wychowanie do wartości.


Warsztaty dla nauczycieli

 

W dniu 1.12.2016 w gliwickiej Bibliotece Pedagogicznej odbyło się szkolenie inaugurujące cykl zajęć dla nauczycieli zaplanowanych na rok szkolny 2016/2017. Temtat pierwszych warsztatów: "Zabawy muzyczno-ruchowe w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej". Ekspresja, kreatywna zabawa i dobry humor emanowały z uczestników zajęć, podczas których nauczyciele poznali nowe metody i przykładowe zabawy do wykorzystania podczas pracy z dziećmi w przedszkolu i nauczaniu początkowym.

W roku szkolnym 2016/2017 cykl szkoleń metodycznych dla nauczycieli organizowanych przez gliwicką Bibliotekę Pedagogiczną odbywał się pod wspólnym hasłem Wychowanie do wartości.Konkurs Pięknego Czytania 2016

   

W dniu 24.11.2016 w gliwickiej Bibliotece Pedagogicznej odbyła się kolejna edycja "Konkursu pięknego czytania". W konkursie wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształącego nr 10 oraz Gimnazjum nr 6 w Gliwicach. Uczestników konkursu oceniało jury złożone z przedstawicieli organizatorów, tj. gliwickiej Biblioteki Pedagogicznej oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14. Podczas rozstrzygnięcia konkursu i wręczania nagród w Bibliotece Pedagogicznej gościliœśmy Dyrektora ZSO nr 14 w Gliwicach. Wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom zaangażowanym w organizację konkursu składamy serdeczne podziękowania, a tryumfatorom gratulujemy! Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017: "Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży".Zajęcia plastyczne dla dzieci listopad 2016

   

Efektem zajęć przeprowadzonych dla wychowanków Przedszkola Miejskiego nr 16 w Gliwicach są barwne ilustracje przedstawiające wybrane przez uczestników postacie z bajek lub baśni.
Dodatkowym wyróżnieniem dla uczestników jest zorganizowana w gliwickiej Bibliotece Pedagogicznej wystawa najlepszych prac.
Zajęcia edukacyjne zostały zorganizowane przez naszą Bibliotekę w ramach realizacji jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017: "Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży".
Konferencja regionalna 8.11.2016

  

Przygotowanie stoiska prezentującego dostępną w PBW Filii w Gliwicach aktualną literaturę przedmiotu, promocja "Biuletynu Biblioteki Pedagogicznej w Gliwicach", a także rozpropagowanie wśród nauczycieli materiałów informacyjnych o cyklu szkoleń dla nauczycieli w gliwickiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach na rok szkolny 2016/2017, to główne efekty udziału placówki w konferencji regionalnej nt. "Organizacja kształcenia i udzielania wsparcia dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością i ich rodzin"
Konferencja odbyła się w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1 w Gliwicach.
Kamishibai - teatr obrazu listopad 2016

   

Zajęcia edukacyjne zorganizowane przez naszą Bibliotekę dla wychowanków Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Gliwicach z wykorzystaniem japońskiego teatrzyku Kamishibai wzbudziły duże zainteresowanie wśród dzieci. Żywiołowe reakcje i interakcja uczestników potwierdza celowość wykorzystania Kamishibai podczas zajęć z uczniami.
Agnieszka Osiecka i Tadeusz Różewicz w Bibliotece Pedagogicznej

   

W Bibliotece Pedagogicznej odbyła się wystawa poświęcona pamięci wybitnych polskich poetów z okazji 80. Rocznicy Urodzin Agnieszki Osieckiej oraz z okazji 95. Rocznicy Urodzin Tadeusza Różewicza. Książki i inne materiały zgromadzone w naszej bibliotece prezentujące działalność tych sławnych autorów można oglądać w holu biblioteki.
Wystawę można było oglądać w październiku 2016 roku.
Narodowe Czytanie 2016

   

W dniu 2.09.2016 odbyło się w naszej filii w ramach Akcji Narodowego Czytania arcydzieł naszej literatury narodowej wspólne czytanie powieści Henryka Sienkiewicza - "Quo vadis". Akcji patronował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W czytaniu wzięło udział 86 uczniów z gliwickich gimnazjów i liceów. Towarzyszyła jej wystawa prezentująca sylwetkę i twórczość Henryka Sienkiewicza oraz film wprowadzający w tematykę powieści.
      ;      

13 maja 2016 roku w gliwickiej Bibliotece Pedagogicznej odbyła się prelekcja multimedialna "24 Międzynarodowe Biennale Ex-librisu Współczesnego w Malborku". Tematem prezentacji było omówienie i prezentacja różnorodnych technik wykonywania ex-librisów oraz charakterystyka dorobku artystycznego najsłynniejszych twórców ex-librisów. Prezentacji wysłuchali uczniowie ZSO nr 14 w Gliwicach a towarzyszyła jej interesująca wystawa orginalnych grafik-ex-librisów z prywatnej kolekcji p. Krystana Szczęsnego.
   

"Bezpieczne dziecko - literatura piękna w profilaktyce szkolnej agresji" to tytuł zorganizowanego w marcu br. roku konkursu plastyczno-literackiego przez Pedagogogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. J. Lompy w Katowicach, Filii w Gliwicach i Szkołę Podstawową Nr 29 w Gliwicach.Jury złożone z przedstawicieli organizatorów konkursu wyłoniło laureatów i nagrodziło ich nagrodami książkowymi. Dodatkowym wyróżnieniem jest przechodnia wystawa prac konkursowych zorganizowana kolejno: w Szkole Podstawowe nr 29, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach oraz gliwickiej Bibliotece Pedagogicznej.
   

Dnia 16 marca 2016 roku odbyła się kolejna edycja Targów Pracy i Studiów Podyplomowych w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu, Wydziale Studiów Społecznych w Gliwicach, które wśród wystawców zgromadziły przedstawicieli Uczelni Wyższych, Powiatowych Urzędów Pracy i doradców zawodowych. Swoją ofertę zaprezentowała również gliwicka Biblioteka Pedagogiczna. Stoisko biblioteki oferowało aktualną ofertę placówki dla osób zainteresowanych kształceniem ustawicznym, dokształcających się, rozpoczynających studia i studia podyplomowe. Wśród odwiedzających targi najliczniejszą grupę stanowili studenci, nauczyciele okolicznych placówek wraz z młodzieżą szkolną i inne zainteresowane osoby.
Nowy rok 2016 rozpoczęliśmy warsztatami o tematyce pedagogiczno-psychologicznej. W dniu 9.02 2016 zaprosiliśmy nauczycieli na warsztaty "Pomoc dzieciom w trudnych sytuacjach rodzinnych i życiowych" a 8.03.2016 na szkolenia "Jak skutecznie motywować uczniów". Zajęcia poprowadzili konsultanci ROME METIS w Katowicach. W obu formach doskonalenia uczestniczyło 46 nauczycieli z Gliwic i okolic.
   

Ciekawą propozycję wykorzystania grafiki w pracy z dzieckiem w celu zachęcenia go do czytania poznali nauczyciele uczestniczący 8 grudnia 2015 r.w warsztatach "Z tajemnic starej biblioteki - jak zachęcić dzieci i młodzież do czytania....praca inspirowana średniowiecznymi bestiariuszami". Prowadząca z pasją wprowadziła uczestników w symboliczny świat historycznego liternictwa. Kreatywnemu zaangażowaniu pedagogów uczestniczących w zajęciach sprzyjała przyjazna atmosfera i plastyczna forma zajęć.   

W dniach 2-30.11.2015 był realizowany konkurs plastyczno-literacki INNE ZAKOŃCZENIE. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa FILOMATA w Gliwicach wspólnie z nasza biblioteką. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie pracy literackiej zawierającej alternatywne zakończenie do baśni "Kolorowa świnka" oraz wykonanie ilustracji obrazującej baśniowe wydarzenia. Jury przyznało laureatom nagrody główne w kategorii "praca literacka", oraz "praca plastyczna". Odbyło sie również głosowanie publiczności, którego zwycięscy otrzymali spejalne wyróżnienia. Ponadto każdy uczestnik otrzymał dyplom z podziękowaniem za udział w konkursie.
Dnia 03.11.2015 odbyły się w naszej filii kolejne warsztaty dla nauczycieli. Temat szkolenia : "Dopalcze i inne środki psychotropowe. Jak podejmować interwencję wychowawczo-profilatyczną?" Prowadząca, konsultant ROME METIS w Katowicach Aleksandra Kruszyńska w przystępny sposób omówiła grupy produktów i substancji zaliczanych do dopalczy, ryzyko zdrowotne jakie niesie ich używanie przez młodzież, metody rozpoznawania uzależnienia oraz działania profilaktyczne zapobiegające sięganiu przez młodzież po dopalcze.
      

Dnia 27.10.2015 w ramach "Planu Rozwijania Kompetencji Czytelniczych i Promocji Czytelnictwa" opracowanego przez naszą bibliotekę zorganizowaliśmy wspólnie z Biblioteką Szkolną Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach Konkurs Pięknego Czytania. Uczestnicy zaprezentowali przed Komisją dwa wybrane przez siebie fragmenty do czytania: prozę i wiersz. Laureaci 3 pierwszych miejsc otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Katowicach. Ponadto wszystkim uczestnikom konkursu wręczono dyplomy z podziękowaniem za udział w konkursie.
Rok szkolny 2015.2016 rozpoczęliśmy nową propozycją szkolenia dla nauczycieli nauczania początkowego związaną ze wspomaganiem dzieci w młodszym wieku szkolnym "6-latek w szkole-rozwój i wspomaganie". Warsztaty, które odbyły się 20.10 2015 r. w naszej filii zaprezentowały praktyczne rozwiązania metodyczne dotyczące form i metod skutecznego nauczania i postępowania z dziećmi w tym okresie rozwoju. Zajęcia poprowadziła konsultant ROME METIS w Katowicach Małgorzata Spendel a uczestniczyło w nich 21 nauczycieli.    

Dnia 07.09.2015 nasza Filia już po raz drugi włączyła się w Akcję Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy "Lalkę" Bolesława Prusa. Odwiedziło nas 47 uczniów z Liceum Ogólmokształcącego nr 14 w Gliwicach i wspólnie czytaliśmy wybrane przez nas fragmenty powieści. Czytaniu towarzyszyła wystawa korespondująca z tematyką Akcji, prezentująca publikacje o charakterze historycznym i krytyczno-literackim przybliżające sylwetkę pisarza i tematykę powieści. Zaprezentowaliśmy też kilka ciekawych wydań "Lalki" z lat 1957, 1977 i 1991 będących w posiadaniu biblioteki.   

10 kwietnia 2015 roku odbyła się kolejna edycja Gliwickich Targów Edukacyjnych, które wśród wystawców zgromadziły wszystkie znaczące instytucje z oświatowej mapy miasta. Wśród wystawców nie mogło zabraknąć gliwickiej Biblioteki Pedagogicznej. Stoisko biblioteki miało za zadanie prezentować aktualną ofetę placówki, skierowaną do szkół i placówek oświatowych, ale także zachęcać odwiedzających targi młodych ludzi do poznania oferty i działalności instytucji, z kórej usług zapewne będą korzystać w przyszłości.Odporność psychiczna to nic innego jak odporność na sytuacje trudne i frustracje. Aby wspomóc nauczycieli i wychowawców w realizacji tego ważnego tematu wychowawczego zorganizowaliśmy 31 marca br. w naszej filii szkolenie "Kształtowanie odporności dzieci i młodzieży" Zajęcia poprowadziła Mirosława Bochner - konsultant ROME METIS w Katowicach. Prowadząca omówiła przyczyny zaburzeń emocjonalnych u dzieci i przekazała wiele cennych sposobów jak sobie z nimi radzić.   

Wydarzeniem była prelekcja multimedialna "Kobieta na szlakach gór wysokich na przełomie XIX i XX wieku", zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 11 marca br. Uczestniczyli w niej uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Gliwicach. Rekordowe wysokości, rekordowe prędkości, zdobywanie najwyższych szczytów świata - wszystko w wydaniu niezwykłych kobiet i zdjęcia, które wszystkich zachwyciły. Spotkaniu towarzyszyła ekspozycja książek związanych z omawianą tematyką. Prelekcję poprowadził Krystian Szczęsny, pracownik Biblioteki Śląskiej w Katowicach i Wydziału Edukacji Regionalnej PBW w Katowicach.Kolejne warsztaty "Trudne zachowania dzieci - czy naprawdę trudne" odbyły się 10 marca br. i zgromadziły ponad 20 osobową grupę pedagogów. Dotyczyły niekonwencjonalnych zachowań młodzieży i ich przyczyn oraz możliwości zapobiegania im w praktyce szkolnej i życiu codziennym. Spotkanie poprowadziła konsultant Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego METIS w Katowicach Magdalena Lipiak.

Poruszana tematyka wywołała dyskusję w trakcie której, uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami w pracy z dziećmi sprawiającymi problemy wychowawcze.


   

Nowy 2015 rok rozpoczęliśmy zorganizowaniem szkolenia dla nauczycieli pracujących z uzdolnionymi dziećmi. Dnia 20 lutego grupa nauczycieli uczestniczyła w warsztatach "Praca ze zdolnym i twórczym dzieckiem" zorganizowanych przez naszą bibliotekę wspólnie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli METIS w Katowicach. Omówiono metody diagnozy dziecka zdolnego oraz wybrane elementy pracy z dziećmi zdolnymi na różnych etapach rozwoju.      

"Bajkowa postać literacka" - był to konkurs plastyczny, który zorganizowaliśmy w grudniu 2014 r.dla przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 16 w Gliwicach . Laureaci uhonorowani zostali nagrodami książkowymi oraz dyplomami. Dodatkowym wyróżnieniem było zakwalifikowanie części prac do zaprezentowania w wystawie pokonkursowej w naszej galerii.   

Ostanie w tym roku warsztaty dla nauczycieli przedszkoli obyły sie 9.12.2014 r.Były to Ogólnorozwojowe zabawy ruchowe przedszkolu. Nauczyciele poznali wiele zabaw ruchowych rozwijających ogólną sprawność fizyczną. Podczas zajęć przedszkolanki wspólnie "bawiły się" poznając zabawy kształtujące szybkość, siłę i wytrzymałość. Warsztaty przebiegały w miłej i pełnej humoru atmosferze a poprowadziła je konsultantka ROME METIS p. Grażyna Ryba
   

Kolejne zajęcia, które zorganizowaliśmy wspólnie z ROME Metis w Katowicach to: Warsztaty rękodzieła - sutasz dla początkujących. Nauczyciele prowadzący zajęcia twórcze zapoznali się z wiadomościami z zakresu materiałów i metod wykonania sutaszu (łączenie tasiemek i koralików, oprawa kamienia, podklejanie filcem, wycinanie formy). Zajęcia odbyły się 7.11.2014 i cieszyły się dużym zainteresowaniem.
   

Dnia 28.10.2014 roku zorganizowaliśmy dla nauczycieli miejscowych szkół szkolenie Sześciolatek w szkole - edukacja i pomoc . Szkolenie poprowadziła konsutant ROME Metis w Katowicach Ewa Fiedziukiewicz.
      

W dniu 5.09.2014 zorganizowaliśmy w naszej filii akcję wspólnego czytania Trylogii Henryka Sienkiewicza Na nasze zaproszenie odpowiedzieli nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 6 w Gliwicach . Czytali wszyscy....Odwiedziło nas około 94 uczniów z nauczycielami i wysłuchało wybranych przez nas fragmentów "Pana Wołodyjowskiego".      

5 czerwca 2014 r. zaprosiliśmy uczniów Technikum Górniczego w Gliwicach na prelekcję multimedialną "Sztuka w Górnictwie"
   

Na przełomie marca i kwietnia 2014 roku ogłosiliśmy Konkurs na Ekslibris dla naszej biblioteki. Autorami prac byli uczniowie Prywatnego Liceum Plastycznego w Gliwicach. Wygrała praca uczennicy Kingi Kaweckiej Laureatka odebrała nagrodę książkową ufundowaną przez Bibliotekę Pedagogiczną na uroczystym zakończeniu roku szkolnego w swojej placówce.
   ;

Dla bibliotekarzy szkolnych zorganizowaliśmy 12.05.2014 r. spotkanie szkoleniowe, na którym wysłuchali: wykładu "O SORE słów kilka...", sprawozdania z "XI Jubleuszowego Forum Bibliotekarzy Województwa śląskiego w Częstochowie" i zwiedzili bibliotekę.
    

Plastyczno-literackie warsztaty "Zaczarowane drzewo...", które odbyły się 7 maja 2014 r. były ostatnimi w bieżącym roku szkolnym.    

Kolejne warsztaty "Humor w Szkole" dla nauczycieli miejscowych szkół odbyły się 28.04.2014 roku.    

Migawki fotograficzne z warsztatów dla nauczycieli "Buty bliżniego, czyli o wychodzeniu poza utarte schematy", które odbyy się w naszej filii w marcu br.[ strona główna ]

 

 

 

 

 
Jednostka oświatowa
Samorządu Województwa Śląskiego

DANE ADRESOWE

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Józefa Lompy w Katowicach
Filia w Gliwicach
ul. Przedwiośnie 2
44-119 Gliwice
tel. (32) 231-35-38
fax (32) 231-35-37
http://www.gliwice.pbw.katowice.pl
e-mail: